Hogyan érd el, hogy a tinédzser elgondolkodjon azon, amit mondasz neki?

Hogyan érd el, hogy a tinédzser elgondolkodjon azon, amit mondasz neki?

Vannak olyan napok, amikor igazi kihívásnak tűnik egy fedél alatt élni egy tinédzserrel. Különösen igaz ez a konfliktushelyzeteknél. Ilyenkor egyszerűen jót akarsz neki a tanácsaiddal, mégis olyan, mintha az egyik fülén becammogna, a másikon pedig kisüvítene, amit mondasz. Pedig elérheted, hogy meghallgasson és elgondolkodjon azon, amit mondasz neki.

Ehhez csak a megfelelő megválasztott kommunikációs eszközre van szükséged.

Elérheted, hogy ne csak hallgasson, hanem figyeljen is

Időnként úgy tűnhet, a kamaszokkal szinte lehetetlen szót érteni. A probléma gyökere legtöbbször az, hogy nem figyel rád vagy nem hallgat végig – folyamatosan a szavadba vág vagy kisétál a szobából, miközben beszélsz hozzá.

Szerencsére vannak a kommunikációs eszközök tárházában olyan praktikák, amelyekkel közös nevezőre juthattok és nem fogtok elbeszélni egymás mellett.

Először is beszélgessetek többször. Ha a csemete eleinte elzárkózik, akkor se add fel, igyekezz olyan témát találni, ami érdekli. Hidd el, ha egy számára érdekes beszédtémát hozol fel, és elkezd veled kommunikálni, akkor egy idő után nem fog semleges válasszal kitérni az olyan kérdések elől sem, mint a „mi volt ma a suliban?”.

Erre időt szakíthatsz akkor, amikor elviszed reggel az iskolába, vagy amikor megkéred, hogy segítsen a vacsora előkészületeiben. (Emlékszem, mi például a teregetéskor, illetve a ruhák hajtogatásakor szakítottunk erre több időt.)

Fontos, miről beszéltek?

Nem feltétlenül az számít, miről beszélgettek, inkább maga a cselekvés. A közös étkezéseknél például mindenki elmesélheti a napját: milyen impulzusok érték a munkahelyen, az iskolában vagy éppen a boltban. Mikor azt látja, hogy figyeltek az életének apróbb rezdüléseire, és reagáltok arra, amit mesél, akkor a komolyabb témákkal is szívesebben fordul majd felétek.

Amikor előveszed valami miatt (például rosszabb jegyet vitt haza vagy kupit hagyott maga után a nappaliban), akkor erre négyszemközt keríts sort. Nagyon kellemetlenül veheti ki magát, ha a család többi tagja előtt rovod fel neki, miben hibázott, ilyenkor úgy érezheti, megszégyeníted.

Hogyan teheted hatékonyabbá a kommunikációt?

Az egyik tanácsunk az énkommunikáció alkalmazása. Vagyis ahelyett, hogy azt mondogatnád, mit hogyan kellene csinálnia, inkább azt mondd el, mit gondolsz, és hogyan érzel.

Szituációtól függően lehet, hogy az aktív hallgatás lesz célravezetőbb. Tisztában vagyunk vele, hogy amikor kezd kihozni a türelmedből a másik fél vagy nem értesz vele egyet, akkor ez kihívás, de hidd el, így nagyobb eséllyel hallgat meg téged, amikor rád kerül a sor.

Hogyan alakíthatsz ki irigylésre méltó anya-lánya kapcsolatot

Hogyan alakíthatsz ki irigylésre méltó anya-lánya kapcsolatot

Egy lánygyermek ajándék, különösen akkor, ha barátnők is vagytok. A filmekben mindez magától értetődőnek látszik, de az igazság az, hogy nem adják ingyen – egy ilyen bizalmas viszony kiépítése igen sok figyelmet és időt igényel. Lássuk, melyek azok a kritikus pontok, amelyek megfelelő kezelésével álomszerűvé teheted az anya-lánya kapcsolatotokat.

Hogyan kezdheted el kiépíteni a bizalmat már kiskorban?

A jó kapcsolat kialakítását jobb minél korábban elkezdened. Vagyis már egészen kicsi korában éreztesd vele, hogy mellette vagy, amikor szüksége van rád. Babakorában beszélj hozzá minél többet, énekelj neki, és persze szentelj elegendő figyelmet a testi kontaktusnak is.

Ahogyan nő, és fokozatosan nyílik ki előtte a világ, emeld te is komolyabb szintre viszonyotokat. Ha az óvodából azzal jön haza, hogy megbántotta a legjobb barátnője vagy nem tetszik annak a kisfiúnak, akibe szerelmes, akkor legyél mellette, és vigasztald meg – hagyd, hogy kisírja magát a válladon.

Ezekben a helyzetekben légy megértő, hiszen ez akkor és ott élete legnagyobb problémája. Gondolj arra, neked mi segített anno túllendülni ezeken az időszakokon. Egy jó film, egy közös sütés? Lehet, hogy nála egy játszóház vagy mozi lesz a tökéletes búfelejtő – persze ügyelj arra, hogy ezeket ne vesd be minden alkalommal, amikor el van kenődve.

A megértéssel hosszú távon megalapozhatod a jó anya-lánya viszonyt. Ez persze csak az egyik része a dolognak. Ugyanilyen fontos, hogy amikor segíteni akar, ne küldd el és ne kritizáld folyamatosan. Kevesebb kiábrándító dolog van ugyanis annál, mint amikor lelkesen áll egy feladathoz, de az első rossz mozdulatánál összeszidják.

Két dologra különösen figyelj

Van pár dolog, amit jó, ha szem előtt tartasz. Az egyik, hogy ne hagyd, hogy felcserélődjenek a szerepek. Vagyis ne felejtsd el, egy gyermekről van szó – ne terheld feleslegesen a problémáiddal, mert ezzel azt éred el, hogy túl gyorsan felnő, és „elfelejt” gyermek lenni.

A másik, hogy ne akarj mindenáron a legjobb barátnője lenni. Hidd el, vannak olyan dolgok, amiket jobban meg tud beszélni egy vele egykorúval – és valljuk be őszintén, a vad bulizás sem egy tipikus anya-lánya program.

Bár ezek alapján úgy tűnhet, nehéz megtalálni az egyensúlyt, ha a megérzéseidre hallgatsz, és nem görcsölsz rá a tökéletes viszony kialakítására, valóban álomszerűvé teheted a kettőtök közötti köteléket.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!